Ultrazvuk břišní aorty

Aorta je hlavní tepnou v těle. Vede od srdce, prostupuje hrudníkem a dále se táhne směrem do pánve, před ní se dělí na dvě větve pro dolní  končetiny. V průběhu se z ní odděluje mnoho větví, které okysličenou krví zásobují veškeré orgány.

Stejně jako všechny ostatní tepny, i aorta je postižena aterosklerózou a kornatí. To vede buď k zúžení jejího průsvitu, což nejčastěji vede ke klaudikacím - bolestem dolních končetin při chůzi. Ještě častěji ale v případě aorty dochází k druhé formě aterosklerotického postižení - patologickému rozšíření aorty a vzniku takzvané výdutě. S tím jak výduť roste, se zvyšuje riziko jejího prasknutí. To je kriticky závažná komplikace s vysokou smrtností.

Ultrazvuk je suverénní metodou v diagnostice postižení břišní aorty. Pacienty s výdutěmi pravidelně sledujeme, léčíme vysoký krevní tlak a vysoké krevní tuky (to jsou 2 hlavní faktory, které vedou ke zvětšování výdutě) a v případě, kdy výduť přes veškerou snahu roste a dosáhne určitého rozměru, doporučujeme pacienty k ošetření výdutě (endovaskulárně bez otevření břicha či otevřenou cévně chirurgickou cestou) před tím, než dojde k jejímu prasknutí.

Na ultrazvuk břišní aorty se nemusíte nikterak připravovat, je ale vhodné přijít ráno nalačno či alespoň po 4 hodinovém lačnění.


Objednání:        776 890 247        objednani@cevnicentrumcb.cz